Choć największą grupę spraw sądowych stanowią kredyty powiązane z frankiem szwajcarskim, problem nieuczciwych zapisów w umowach dotyczy również innych walut. Wiele osób zaciągało zobowiązania w euro, dolarach amerykańskich lub funtach brytyjskich. Konstrukcja tych umów w dużej mierze była podobna – banki stosowały mechanizmy przeliczeniowe oparte na kursach walut ustalanych jednostronnie w tabelach bankowych.
Skutkiem takich zapisów było przeniesienie całego ryzyka walutowego na kredytobiorcę. W przypadku wzrostu kursu euro, dolara czy funta wysokość rat zwiększała się, a saldo zadłużenia rosło pomimo regularnych spłat. Tego rodzaju praktyki prowadziły do nadmiernego obciążenia finansowego konsumentów i są obecnie podstawą licznych sporów sądowych.
Nasza kancelaria frankowa Kraków prowadzi postępowania nie tylko w sprawach kredytów frankowych, ale także w zakresie innych walut. W praktyce możliwe są dwa podstawowe rozwiązania: unieważnienie umowy albo jej przeliczenie na złotówki z pominięciem klauzul przeliczeniowych. W obu przypadkach kredytobiorcy zyskują możliwość zmniejszenia zadłużenia i odzyskania nadpłaconych rat.
Postępowania dotyczące kredytów w euro, USD czy GBP przebiegają podobnie jak sprawy frankowe. Kluczowym etapem jest analiza umowy i dokumentacji kredytowej, przygotowanie pozwu oraz prowadzenie procesu przed sądem. W przypadku korzystnego wyroku konieczne jest dokonanie rozliczeń z bankiem, które obejmują zwrot nadpłat lub rekalkulację zobowiązania.
Roszczenia mogą zgłaszać zarówno osoby nadal spłacające kredyt, jak i te, które zakończyły jego spłatę. W obu sytuacjach istnieje możliwość dochodzenia zwrotu nienależnie pobranych kwot. Warto podkreślić, że praktyka sądowa obejmuje już coraz więcej spraw dotyczących kredytów walutowych innych niż frank szwajcarski, a ich liczba systematycznie rośnie.
Nasza kancelaria reprezentuje kredytobiorców w sporach przeciwko największym bankom działającym w Polsce, takim jak Deutsche Bank, BNP Paribas, Santander Bank czy BOŚ. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w sprawach frankowych możemy skutecznie prowadzić także postępowania dotyczące innych walut. Obsługa obejmuje analizę dokumentów, przygotowanie pozwu, reprezentację w sądzie oraz rozliczenia po prawomocnym wyroku.
Podsumowując, kredyty walutowe w euro, dolarach amerykańskich i funtach brytyjskich mogą być skutecznie kwestionowane na takich samych zasadach jak kredyty frankowe. Niezależnie od waluty, w której zawarto umowę, kredytobiorcy mają prawo dochodzić swoich roszczeń i odzyskiwać nadpłacone środki. Nasza kancelaria frankowa Kraków zapewnia wsparcie prawne w tego rodzaju postępowaniach, reprezentując interesy klientów na każdym etapie sporu z bankiem.